Erkek sağlığı

Erkeklerin Korkulu Rüyası: Prostat Kanseri

Prostat kanseri tedavileri

Dünyada her yıl yaklaşık 12.7 milyon yeni kanser vakası tespit ediliyor ve 7.6 milyon kişi kanser nedeniyle hayatını kaybediyor. Dünya sağlık örgütü verilerine göre prostat kanseri tüm dünyada en sık tanı konan erkek kanseri ve 2. sıklıkta ölüm nedeni olarak bildiriliyor.

İlerleyen yıllarda yaklaşık olarak her yıl 6 erkekten birinin prostat kanserine yakalanacağı ve her 38 erkekten birinin bu hastalık nedeniyle hayatını kaybedeceği tahmin ediliyor. Ancak iyi bir hastanede, doğru teknolojiler kullanıldığında ve tecrübeli doktorlar tarafından tedavi edildiğinde prostat kanseri korkulacak bir hastalık olmaktan çıkıyor.

 Prostat nedir? 

Prostat, idrar yolu yani üretra ve idrar torbası arasında, kalın bağırsağın önünde bulunan ceviz büyüklüğünde ve şeklinde bir salgı bezidir. Spermleri besleyen ve koruyan, spermin sıvı kısmını üreten prostat bezi, spermlerin dışarı atılmasından da sorumludur.

Prostat kanseri nedir?

Prostat kanseri, salgı bezinde kontrol edilemeyen anormal hücre artışı olarak tanımlanıyor. Kimi zaman hastalık çok yavaş ilerliyor ve bu nedenledir ki sinsi kanser türlerinden biri olarak biliniyor. Prostat kanserinin ilerleyen aşamalarında kanserli dokular kemiklere, lenf nodlarına ve hatta iç organlara yayılabiliyor. Korkutucu görünmesine rağmen erken teşhis konulduğu takdirde prostat kanserin tedavisi mümkün.

 Kimler prostat kanseri riski altında?

Prostat kanserinde en önemli risk faktörleri yaş ve aile hikayesi. Prostat kanserine yakalanmaya neden olacak etmenlerse biraz tartışmalı.  Aşırı alkol ve sigara, fazla kilo, çok yağlı beslenme prostat kanserine zemin hazırlayan faktörlerden bazıları. Bunun yanı sıra genetik bazı özelliklerinde etkili olduğu iddia edilmekle birlikte halen prostat kanserinin nedeni tam olarak netleşmiş değil.

Prostat kanserinin kesin nedeni bilinmediğinden günümüzde bir çok vakada hastalığın oluşmasını engellemek maalesef mümkün olamıyor. Fakat şunu kesin olarak söyleyebiliriz ki kilolu kişiler risk altında. Son zamanlarda bu bilgiler ışığında yola çıkılarak yapılan çalışmalar, diyet ve yaşam şekli değişiklikleri ile prostat kanseri riskinin azaltılabileceğini gösteriyor.

Prostat kanserinin belirtileri:

Prostat kanserinin belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Hastalığın ne kadar ilerlemiş olduğu da belirtilerin şiddetini değiştirebiliyor. Başlangıç aşamasında kişi belirtileri tam olarak hissedemeyebiliyor ancak ilerleyen safhalarda hayat kalitesi ciddi anlamda düşmeye başlıyor.

Prostat kanserinin başlıca belirtileri:

 

  • İdrar yaparken zorlanma, yanma ve ağrı
  • İdrarın tam olarak boşaltılamaması
  • İdrar akımının azalması
  • Ani sıkışma hissi
  • İdrar birikme hissi sebebiyle geceleri uykudan uyanma ihtiyacı
  • İdrarın kesik kesik yapılması
  • İdrarda kan görülmesidir

Ancak bu belirtilerin hepsi aynı zamanda prostatın iyi huylu büyümesi yani “benin prostat hipertrofis”i ile aynı belirtiler. Bu belirtiler her iki hastalıkta da aynı olduğuiçin bazen bunları birbirine karıştırmak ve bunun sonucunda da kanserin teşhisinin konulmasında gecikmeler söz konusu olabiliyor.

Nasıl teşhis konuluyor?

Hastanın PSA kan testi ya da makattan parmakla muayene sonuçlarına göre prostat kanseri olasılığı araştırılıyor. Prostat kanseri şüphesi söz konusu ise, şüphenin biyopsi ile onaylanması gerekiyor. Prostat kanseri teşhisi, prostat bezine yapılan bir veya birden fazla biyopsi sonucunda konuluyor. Biyopsi, hastada var olan benin prostatik hiperplazi, kanser veya var olan diğer sağlık problemlerini belirliyor. Kanser saptanırsa hastalara kemik taraması ve MR çekilerek, hastalığın vücuda yayılıp yayılmadığına bakılıyor.

Prostat kanserinin tedavi yöntemleri neler?

Normalde prostat kanseri için rutin kontroller 50 yaş sonrası yapılıyor. Ama ailede prostat kanseri varsa bu rutin kontroller 40 yaşında başlıyor. Taramalar sonrasında kanser teşhisi konan hastaya çeşitli tedavi yöntemleri uygulanıyor.

Prostat kanseri tedavisinde kanserin büyüme hızı, yayılım durumu, hastanın genel sağlık durumu ve uygulanacak tedavinin etkinliğinin yanı sıra, olası yan etkilerine de bağlı olarak farklı tedaviler tercih ediliyor. Eğer prostat kanseri erken bir evrede ise genellikle hemen tedavi yerine takip öneriliyor. Cerrahi tedavi seçeneği ise prostat kanserinde en yaygın ve etkili tedavi yöntemlerinden.

Erken evre prostat kanserinde laparoskopi ameliyatı tercih ediliyor. Laparoskopik cerrahi, hastaya konforlu bir ameliyat süreci sağlamasının yanı sıra kanser kontrolü açısından da yüksek başarı oranlarına sahip bir yöntem. 4-5 adet küçük delikten yapılan bu ameliyatlar sonrasında hasta daha az ağrı çekiyor ve günlük hayatına çok kısa sürede dönebiliyor. Ameliyat kesisi olmadığından,  bu ameliyatlar kozmetik olarak da büyük oranda hasta memnuniyeti sağlıyor. Yine erken evrede radyoterapi-ışın tedavisi de uygun hastalarda önemli ve etkili tedavi seçeneklerinden biri.  Günümüzde prostat kanseri tanısı ve tedavisindeki büyük gelişmeler, bu hastalığı korkulan bir hastalık olmaktan çıkarıyor.

Prostat kanseri tedavisi en kolay, yaşam süresi en uzun kanserlerden biri. O yüzden erken teşhis prostat kanseri için son derece önemli. Size ya da bir yakınınıza prostat kanseri teşhisi konduysa vakit kaybetmeyin, doğru tedavi ile kanser hastalığını yenmek mümkün. Böyle bir durumda yapmanız gereken tek şey kanser konusunda uzman bir doktor ya da hastaneye başvurmak. Unutmayın erken teşhis hayat kurtarıyor.

Visit to be Treated aracılığıyla Türkiye’nin en iyi özel hastanelerinden tedavi teklifleri ve planları alabilirsiniz. Başvuru formunu doldurmanız yeterli. Operatörlerimiz size ulaşarak gerekli diğer detayları sizden öğrenecektir.