Diş sağlığı ve estetiği

Laminate Veneer porselen diş nedir?

Lamine Veneer ve porselen diş nedir?

Yıllar önce diş hekimleri dişlerinizi sadece onarıyordu. Şimdi ise gelişen teknolojiler sayesinde diş renginizi bile seçebilmeniz mümkün hale geldi. Diş sağlığı kadar estetiği de önem kazandı. Artık hastaların sordukları soruların temelini ‘dişlerimin daha iyi görünmesini nasıl sağlayabilirim?’ sorusu teşkil ediyor.

Laminate Veener nedir?

Güzel görünümlü dişler için bilinen tüm protez uygulamalarına göre en doğal olanı yaprak protezler, yani ‘laminate veneer’lar. Doğal dişlerden ayırt edilemiyor. Güzel bir gülüşe sahip olmak isteyen herkesin güvenle yaptırabileceği uygulama, diş dokusu kaybına neden olmadığı gibi diş etlerine de zarar vermiyor.

Laminate yani yaprak porselenler dişleri koruyarak yapılan en güzel estetik çalışmalardan biridir. İsteğinize göre, ağız ve çene yapısı dikkate alınarak istenilen biçimde ve istenilen renkte laminate veneer kullanmak mümkün.

Laminate veneer daha önce herhangi bir işlem görmemiş veya sadece çürükler olan dişlerde, çürükler tedavi edilip ana dişler korunarak, dişlere takma tırnak şeklindeki porselen laminatelerin takıldığı diş estetiği yöntemlerinden biridir. Laminate yaprak porselenler diş doktorları tarafından, en çok beğenilen, en çok uygulanan en sağlıklı protezlerdir.

Porselen laminat veneerler kötü görünen ön dişleri düzeltmenin hızlı, estetik ve güvenli bir yoludur. Bu yöntem ile belirgin kalıcı lekeler, çarpık, orantısız, aralıklı, küçük ya da yapısı bozulmuş dişler düzeltilebilir. Porselen laminat veneerler diş yapısına kimyasal olarak bağlanabilen seramik maddelerdir ve estetik tedavilerde kullanılan başlıca tedavi şeklidir.

Laminate Veneer nasıl yapılır?

Diş yapısına yapıştırılan porselen laminate veneerlerin maddeleri doğal diş minesine benzer fiziksel özellikler gösterirler. Laminate çok incedir. Dışarda çok ince olmasına rağmen ağza yapıştığı zaman çok güçlü, bir o kadar da birebir dişi taklit eden bir yapıdadır. Yani dişin üzerindeki bütün o efektleri bile taklit edebilecek özelliklere sahiptir bu nedenle en doğal en estetik ve diş etiyle en uyumlu çözüm laminate porselenlerle elde ediliyor.

Laminate Veneer uygulamasını beğenmediğiniz takdirde

Laminate porselenler normal şartlarda bir haftada yapılıyor. Dişler tüm yüz ifadesini değişteren bir fonksiyona sahip. Radikal bir yani ben bunu yaptıracağım ama bir süre provasını kullanabilir miyim acaba diyorsanız, laminate uygulaması öncesinde kafanızdaki soru işaretleri sona erene kadar laminete benzeri geçici diş taktırabiliyorsunuz.
Laminate yaprak dişler 13 yaşından itibaren herkese uygulanabiliyor. Sadece dişlerinize daha önce bir protez uygulanmamış olması gerekiyor. Dişlerinizin rengini beğenmiyorsanız, şekli bozuk ya da ayrıksı görünen dişleriniz varsa en ideal çözüm laminate veneer protezler.

Laminate Veneer avantajları

Porselen laminate veneerler diş estetiğinde diğer yapıştırma tekniklerine oranla pek çok avantaja sahiptirler. Bunların ilki ve en önemlisi porselen laminate veneerlerin lekeye karşı dayanıklı olmalarıdır. Kişi yıllar içinde oluşacak bir renk değişimi için endişe etmek zorunda kalmaz. Pürüzsüz porselen yüzeyi sayesinde, oluşacak herhangi bir leke porselene nüfuz etmez ve kolayca çıkarılabilir.

Ayrıca porselen laminat venerler çok yönlüdür. Küçük yön değişiklikleri, boşlukları ya da hiza bozukluklarını düzeltme gibi küçük ortodonti tedavilerinde kullanılabildikleri gibi, kanal tedavisinden dolayı rengi çok bozulmuş dişleri ve eski dolguların yol açtığı tetrasiklin lekelenmeleri saklama gibi birçok problemde kullanılabilirler. Kısacası, neredeyse tüm küçük çaplı diş kusurlarında kullanılabilirler. Laminateler iyi bir ağız bakımı koşuluyla yaklaşık olarak 10 yıl dayanırlar.