Estetik ve medikal cerrahi

Onkoplastik cerrahi hakkında bilmeniz gerekenler

onkoplastik-cerrahi

Meme kanserine yakalanan kadınların memelerinden birini ya da ikisini kaybetmeleri ciddi travmalara yol açıyor.  Bu yüzden  tıp bilimi yeni arayışlara girdi ve kadınların bu travmayı yaşamaması için bir çözüm buldu. Çözümün adı:  onkoplastik cerrahi.

Kanser, sağlık çalışanlarının ve bilim insanlarının en çok zaman harcadıkları hastalıkların başında geliyor. Hem hastaların konforunun artması için yeni yöntemler araştırılıyor hem de yeni tedaviler için çalışmalar yapılıyor. Onkoplastik Cerrahi de bunlardan biri.

Onkoplastik cerrahi onkolojik yani kanser cerrahi prensibleriyle plastik cerrahi tekniklerinin birleştirilmesidir. Onkoplastik cerrahisi içerisinde  estetik bakış açısı, estetik vizyon , memenin anotomisi,  memenin fonksiyonu, her iki memenin birbiri arasındaki simetrisi gibi birçok faktör yer almaktadır.

Onkoplastik meme cerrahisi, memenin onkolojik cerrahi ile tedavisi sırasında plastik cerrahi meme ameliyatı ilkelerinin uygulandığı cerrahi yöntemdir. Amaç meme bütünlüğünü, şeklini ve varlığını mümkün olduğunca korumak, gerekirse yeniden meme dokusu oluşturulmasını sağlamaktır.

Meme kanseri cerrahisinde eskiden uygulanan, meme dokusunun tamamen alınması yerine, günümüzde daha sınırlı meme koruyucu cerrahi teknikler ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle onkoplastik cerrahi sadece ameliyatla alınmış meme dokusunun oluşturulması konusunda değil, asıl meme kanseri ameliyatı öncesinde planlamada ve ardından cerrahi operasyon sırasında meme bütünlüğünü sağlanması konusunda da yaygınlaşmıştır. Ayrıca onkoplastik cerrahinin kanser hastaları için güvenli olduğunu da belirtmek gerek.

Plastik cerrahi uzmanı meme kanseri cerrahi operasyonunda çıkarılacak meme dokusunun miktarını Onkolojik cerrahi uzmanıyla birlikte planlar ve ameliyat için gerekli cilt çizimini yapar. Ameliyatın onkolojik cerrahi kısmı tamamlandıktan sonra, Plastik cerrahi uzmanı meme şekli verilmesi ya da yeni meme oluşturulması işlemini gerçekleştirir. Gerekli görülen durumlarda diğer memeye  de müdahale ederek memelerin simetrik olmasını sağlar.

Onkoplastik cerrahi uygulamaları günümüzde yüksek riskli hastalarda daha kanser ortaya çıkmadan meme dokusunun alınarak yerine slikon protez veya hastanın kendi dokularıyla yeni bir meme oluşturulması içinde kullanılıyor. Bu şekilde meme kanseri riski tamamen ortadan kalkmasa da % 90 oranında azalıyor.

Kanser nedeniyle kaybedilen veya estetik kusur oluşan memenin onarılması ya da yeniden yapılması için uygulanan onkoplastik meme cerrahisinin, tedavi sürecinde artan endişe ve depresyon riskini azalttığı ispatlanmış bir gerçek. Yapılan araştırmalar, meme kanseri ameliyatı sonrasında dış görünüşlerinden memnum olmayan kadınlarda ölüm korkusu, kansere tekrar yakalanma endişesi, hayata yeniden aktif katılma isteksizliği, kadınlık hissiyatlarında azalma ve depresyona eğilimlerinin daha sık görüldüğünü gösteriyor.

Bu durum hastanın psiko-sosyal ve hatta cinsel hayatında önemli negatif etkiler ortaya çıkarıyor. Kanser her yaştan kadın için kötü olsa da özellikle genç yaşta meme kanserine yakalanan kadınlarda memeyi kaybetme endişesi tedaviyi olumsuz etkiliyor.

Meme kanseri ameliyatına giren bir kadın ameliyat sonrası uyandığında önce memesini kontrol ediyor yerinde duruyor mu diye. Onkoplastik cerrahi, kadınların bu travmayı yaşamasını önlüyor. Hatta bu yöntemle, eskisinden daha güzel bir görüntüye kavuşuyor.

Visit to be Treated aracılığıyla Türkiye’nin en iyi özel hastanelerinden tedavi teklifleri ve planları alabilirsiniz. Başvuru formunu doldurmanız yeterli. Operatörlerimiz size ulaşarak gerekli diğer detayları sizden öğrenecektir.