Estetik ve medikal cerrahi Saç ekimi

Saç Ekim Merkezi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

saç ekimi

Her yıl, dünyanın birçok ülkesinden binlerce hasta saç ekimi için Türkiye’ye geliyor. Kalitesi, uygun fiyatı ve uluslararası hastalara sunulan imkânlar nedeniyle Türkiye dünyanın birçok ülkesinden bir adım önde. Türkiye’de yapılan saç ekimine ve uluslararası hastaların dikkat etmesi gereken hususlara daha yakından bakacağız.

Saçlar, kişinin kendi psikolojisini etkileyen önemli faktörlerden birisidir. Saçı dökülen ve kelleşen bir birey kadın erkek fark etmeksizin kendilerine olan öz güvenlerini yitirmeye başlar. Bu süreç bazı kişiler için tahmin edildiğinden çok daha fazla yıkıcı olabilir. Psikolojik telkinler bir yana, bu sorunu “kökten” çözecek olan saç ekim operasyonudur.

Saç ekimi günümüzde en çok tercih edilen estetik cerrahi işlemlerinden biridir. Türkiye saç ekiminde hem beceri, hem hizmet, hem fiyat yönünden çok başarılı ve önemli bir noktada. Her yıl, Arap ülkelerinden 5000’den fazla hasta bu amaçla Türkiye’ye geliyor.

Uluslararası hastaların yoğun olarak Türkiye’yi tercih etmeleri, saç ekim merkezlerinin sayısını arttırdı, sağlık kuruluşları saç ekimi ile birlikte seyahat planlaması, tatil gibi birçok olanaklar da sunmaya başladı.  Bu da çeşitli kalitelerde hizmet veren saç ekim merkezlerinin faaliyet geçmesine neden oldu.

Saçlarımız neden dökülür?

Eğer saç dökülmesinin sebeplerini merak ediyorsak saçlarımızı yakından tanımalıyız. Saçın yaşam döngüsü nasıldır bilmeliyiz. Kellik ile sonuçlanan saç dökülmesi her zaman bir dizi ortak nedene ve çok sayıda farklı etkene bağlıdır.

Saçın yaşam döngüsü

Her saç, bir doğum evresinden, büyümeden (2 ila 6 yıl) ve kendiliğinden doğal düşüş aşamalarından geçer.

Saç, 2 ila 6 yıl arasında değişen aşamalarda 3 faza ayrılır:

  • Büyüme fazı, saçın 2 ila 6 yıl sürdüğü, saçların ayda 1 ila 2 cm arasında büyüdüğü zaman dilimi.
  • Geçiş fazı, 2-4 hafta süren bir dinlenme fazına karşılık gelir, büyüme durur, saç artık uzamaz.
  • Güz evresi, 2 ila 4 ay arasında sürer ve saç döngüsünü saç dökülmesiyle sonlandırır.

 Saçlarımız hakkında bazı ilginç veriler 

Folikül saçın içinde büyüdüğü yapıya verilen isimdir. Her folikül yaşam boyunca yaklaşık yirmi döngü üretebilir. Cm² başına folikül sayısı yaşla beraber değişir: doğumda yaklaşık 1127, 32 yaşında 635, 63 yaşında yaklaşık 415 olur. Gerçek saç ortalama cm2 başına 140-220’dir. (üçte biri sadece bir folikül gerçek saçla kaplıdır, diğer ikisinde de sadece küçük bir saç “vellus”). 25 ila 30 yaşlarındaki bir kişide toplam saç sayısı 90.000 ila 150.000 arasında değişir ve yaşla birlikte önemli ölçüde azalır.

Saç dökülmesi her gün olur. 

Saçlar kendiliğinden düşer ve kendiliğinden büyür, fakat bu sürekli ve doğal bir şekilde gerçekleşmediğinde, tetikleyici nedenlerin bir değerlendirmesi yapılarak, en hassas ve tamamen kişisel nedenleri tanımlamak önemlidir. Bunlar patolojiyi besleyen sebeplerdir. Dermatoloji uzmanları tarafından saçların düzenli dökülme aralığı olduğu ve bir günde ortalama 50-100 adet saç teli dökülmesinin normal kabul edildiği ifade edilir. Ancak ne zaman ki dökülme bu sayının üzerine çıkar ya da, saçı hafif çekmekle 4-5 adet ve daha fazla saç teli ele gelir ya da alın ile tepe bölgelerinde fark edilen seyrelmeler başlarsa mutlaka bir uzmana başvurmak gerekir.

Kellik nedenleri nelerdir?

Saç dökülmesinin nedenleri çoktur ve kişiden kişiye değişir, ana sebepler: genetik, hormonsal ve vaskülerdir. Genellikle kellik şiddetini belirleyen çeşitli nedenlerin varlığıdır. En önemlileri:

  • Genetik ile ilgili saç dökülmesi
  • Hormonlara bağlı saç dökülmesi
  • Androgenetik Alopesi, kalıtsal saç kaybı en yaygın ve karmaşık kellik formudur
  • Alopesi Areata, saçkıran hastalığı
  • Prostaglandin D2 faktörü, kellik ana nedeni olarak kabul edilmektedir

Tüm bunlar aslında saç dökülmesinin tek suçlusu değildir.

 Kellik nedenleri hafife alınmamalı

Yaygın ve bilinen tetikleyici nedenlere ek olarak, kellik evriminde iyi bilinen ve tamamen kişisel nedenler vardır. Özellikle antidepresanlar ve antibiyotikler de aşırı saç dökülmesine neden olabiliyor.

Sigara, stres, sağlıksız beslenme, vitamin eksikliği, hava kirliliği ve atmosferik faktörler, deri ve PH dengesi ile zarar verebilen sert şampuanlar,  aşırı düşüşe neden olan saç zayıflamasına katkıda bulunur.
Ebeveynlerimiz veya büyükanne ve büyükbabalarımız tarafından bize iletilen DNA, çoğu kellik probleminin ana sebebidir. Bu durumlarda genetik olarak saçların tam minyatürleşene kadar zamanla zayıflayacağı öngörülür.

Saçlar, zamanından önce düşene kadar onları zayıflatabilecek birçok faktörden etkilenir.

Beklemek bir strateji değildir. İlk kural çabuk hareket etmektir!

Son yıllarda net bir modelde kellik olmayan hastalarda giderek artan sayıda erken müdahale etmek ve en etkin müdahale ile saçları geri kazanmak gerekir.

Saç ekimi,  yararları, sınırları.

Saç ekimi, kellikten mustarip olanlar için en çok tercih edilen, istenilen yöntem estetik müdahaledir. Saç ekimi, basit bir müdahale gibi görünür. Fakat basit bir müdahale gibi görünen şey aslında başarısını veya başarısızlığını bünyesinde barındıran kurallardan oluşur.

Tam sonuç almak için nasıl hareket edilir?

Doğal bir sonuç ve yüksek estetik değer, en belirleyici iki faktördür.

İlk analizde, kelliğin evrimini engellemek, atrofile edilmeyen foliküllerin rejenerasyonunu teşvik etmek ve ancak gerçek bir sağlık temeli oluşturduktan sonra, huzurlu bir mikro-cerrahi seansın huzur ve güvenlikle değerlendirilebilmesi gerekir.

Görüntülerde mevcut olan önemli yararlar, ileri tıp ve ileri teknolojinin potansiyeli sayesinde, tek bir uzman doktorun ya da özel bir yöntemin yeteneklerinden kaynaklanmamaktadır. Gözlemlenen uluslararası sonuçlar, yüksek kaliteli hücrelere dayanan otolog konsantrelerden oluşan bir protokole ve spesifik vakaya özgü bir takip ile birlikte rejeneratif kapasiteye ilişkindir.

 “Verici alan” senin servetin, onu korumalısın

Saç ekimi saç derisini kalınlaştırmak için kullanılan bir tekniktir, saçın bir verici alandan bir alıcı alana aktarılmasını içerir. Verici alan, ense başının alt kısmında ve başın lateral bölgelerinde bulunur, bu bölgelerdeki foliküllerin saçın sürekli ömrünü garanti ettiği bilinmektedir, aslında genetik olarak en yaygın kellik formlarından korunmaktadır. Verici alan, bir ototransplant sırasında foliküllerin alındığı alandır ve daha sonra aralıklı veya kel bölgelere yerleştirilir. Yüksek estetik değerin bir sonucunu elde etmenin tek yolu, problem üzerinde tam bir şekilde çalışmaktır.

Birinci aşamada, foliküller tedavi edilecek alana göre seçilir ve daha sonra alıcı alan olarak da bilinen inceltme veya kel alana sokulur. Aslında basit bir prosedür gibi görünen fakat birçok teknik ve estetik zorlukları mahiyetinde gizleyen aşamalardır. Beklentilerimizi gerçekten karşılayan bir sonuç için, hastane ve cerrah seçimi ve kullanılacak tekniğin türü çok önemlidir.

Peki doğru merkezi nasıl seçeceğiz?

Öncelikle saç ekim işlemi tıbbî bir işlemdir. Bunu bilerek hareket etmek, buna göre araştırma yapmak gerekir. Yani işinizi şansa bırakmamalısınız. Saç ekiminin yapılacağı uygun koşullar, yüksek teknoloji, tecrübeli uzmanlar tarafından yapılacak saç ekimi yüzünüzü güldürür ve saçlarınızı ömür boyu mutlu kullanmanıza olanak sağlar.

Saç ekimi cerrahi yaklaşım gerektiren minimal girişimsel bir operasyondur. Saç ekimi yapılacak kişiden alınıp, aktarılacak kök miktarına göre değişebilir. Ortalama 4-6 saat sürmektedir. Öncelikle kişinin saçsız bölgesi ve donör bölge dediğimiz ense bölgesindeki yoğunluğa göre bir planlama yapılmaktadır. Unutmayın, saç açıklığı fazla, donör bölgesi yetersiz olan kişilere saç ekimi önerilmez. Eğer buna rağmen saç ekimi yapabileceğini söyleyen bir merkez varsa bu durumda şüpheyle yaklaşmalısınız.

Ne yazık ki; Körfez ülkelerinden saç ekimi için Türkiye’ye gelen bazı hastalar mağduriyetler yaşamaktadır. Lisanssız, özensiz çalışan merkezler tarafından yapılan saç ekimleri sağlık açısından tehlike oluşturmakta, estetik olaraksa hayal kırıklığına uğratmaktadır.

Sağlık turizmi için Türkiye’ye gelen hastalara tüm sağlık kuruluşları ulaşım, konaklama, tercüman desteği vermekte. Siz doğru kararı verdikten sonra, sadece sağlığınızla, estetik görüntünüzle ilgili kaygılar taşır, diğer hiçbir organizasyonla ilgilenmezsiniz. Önemli olan, doğru sağlık kuruluşunu bulmak ve yeterli donöre sahip olmaktır. Doğru tercihiniz bu kaygılardan da uzaklaşmanıza yardımcı olacaktır.

Türkiye, doğru saç ekim merkezi bulunduğunda dünyada en iyi sonuç alabilen ülkelerin başında geliyor. Öyle ki, Avrupa’da başarısız saç ekimi yaşayan birçok hasta doğru sonuç almak için Türkiye’yi seçiyor.

Peki, Avrupa ve Amerika ile aynı teknolojileri kullanan Türkiye’deki saç ekim merkezleri neden onlardan daha başarılı?

Çünkü Avrupa ve Amerika’daki merkezlere göre çok daha fazla hastaya saç ekimi uyguluyorlar. Bu da tecrübeli olmalarını sağlıyor. Ayrıca dünyada var olan teknolojilerin yanında kendi teknolojilerini üretmek için de Türkiye’de ciddi çalışmalar yapılıyor. Üstelik bu başarının yanında ücretler Avrupa ve Amerika’ya göre çok daha ucuz. Ayrıca uluslararası hastalar, saç ekimi öncesi ya da sonrası tatillerini yapabiliyorlar.

Eğer saç ekimi kararı aldıysanız www.visittobetreated.com adresinden bize ulaşın. Sizi en iyi lokasyona yönlendirelim. Gelişmiş teknolojiler eşliğinde, uzmanlarca yapılacak doğru yöntemle, doğru sonuç almanızı sağlayalım.

Araştırmalar gösteriyor ki, saç ekimi yaptıran kişilerin özgüvenlerinde artış yaşanıyor, kendilerini daha mutlu hissediyorlar.

Dünyaya bir kere geliyoruz

“Dünyaya bir kere geliyoruz. Aynaya baktığınızda görüntünüzden memnun değilseniz, saç ekimi kararı almalı, doğru bir merkezde yapılacak işlemle hayata özgüvenli ve daha mutlu devam etmelisiniz!”

Üstelik tedavi öncesi ya da sonrası  Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece ” Formu doldurmanız yeterli”.