Genel

Skolyoz nedir? Nasıl tedavi edilir?

Skolyoz nedir? Skolyoz tedavileri nedir?

İnsan omurgasına yandan bakıldığında tam düz değildir. Boyun ve bel bölgesinde hafif çukurluk ve sırt bölgesinde hafif kamburluk vardır. Arkadan bakıldığında ise tam düz olmalıdır. Skolyoz omurganın, sağ ya da sol yana doğru eğrilmesi anlamına geliyor.

Skolyoz, günümüzde her 100 çocuktan 3’ünde görülüyor ve tedavi edilmediğin de hayati risklere yol açabiliyor. Skolyoz konusunda anne babaların çok dikkatli olması hastalığın erken teşhis edilmesini kolaylaştırıyor. Erken teşhis ise her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da çok önemli.

Skolyoz, birçok hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi, farklı yaşlarda ve omurganın farklı bölgelerinde görülebiliyor. Skolyoz’un farklı türleri olmakla birlikte en önemli ve takibi kaçınılmaz olanı ergenlik çağındaki, özellikle de kız çocuklarında görülen türü.

Bunun dışında yine birtakım nörolojik hastalıklarda nöromüsküral olarak adlandırılan tipte skolyoz ortaya çıkabiliyor. Bunlar kas veya sinir felçleri hastalıklarına bağlı olarak omurganın dengesinin bozulmasına yol açıyor ve skolyoza neden olabiliyor. Bunların dışında ailesel hastalıklar da bu hastalığın bir parçası olarak görülebiliyor.

Skolyoz erken saptandığında tedavisinde başarı elde etmek mümkün. Ancak zamanında tanı konulmaması durumunda ilerleyen omurga eğrilikleri çocukların normal gelişimini olumsuz yönde etkiliyor.

Bir çocuğun skolyoz olduğu nasıl anlaşılır?

Skolyozun en önemli fark etme noktası omuzlarda meydana gelen asimetridir yani omuzlardan biri yüksekte biri alçakta olabilir. Aynı şekilde karın bölgesinde de biri çukur olabilir biride daha bombe olabilir. Skolyozu genellikle anne babalar çocuklarını yıkarken ya da sportif faaliyetlerde takım arkadaşları fark edebilir. Bazen de herhangi bir sağlık problemi sebebiyle gittiği hastanede tesadüfen çekilen filmlerde de fark edilebilir.

Skolyoz nasıl tanılanır?

Klinik muayene tanı için yeter oluyor. Hastanın muayene edilmesi sırasında yapılan testlerle herhangi bir omurga eğriliği olup olmadığını klinik olarak fark etmek mümkün. Ancak kesin tanı radyolojik tetkiklerle konuyor. Direk ayakta çekilen ve bütün omurgayı içine alan filmler çekiliyor. Filmlerde omurgadaki eğriliğin hangi yöne olduğu, hangi omurları içine aldığı, özellikle dengeli bir eğrilik mi değil mi bunlara bakılıyor.

Skolyoz tedavi yöntemleri nelerdir?

Bir zamanlar “çok riskli ameliyat” denilerek tedavi edilemeyen ileri derecede skolyoz hastaları günümüzde başarılı bir şekilde ameliyat edilebilir noktaya ulaştı. Türkiye’de skolyoz çeşitli yöntemlerle tedavi ediliyor.

Özellikle çok hafif eğriliklerde 20 derecenin altındaki eğriliklerde sadece izlem yeterli oluyor. Yani hastayı belli aralıklarla kontrole çağrılıyor. Bu dönemde hastalara sportif aktivitelere devam etmesi tavsiye ediliyor. Sportif aktiviteler özellikle omurganın gelişimi açısından, bir eğrilik varsa eğriliğin fleksibilitesini yani kolay düzeltilebilirliğine yardımcı oluyor.

Omurgaya uygulanan bir takım fizik tedavi yöntemleri olduğu gibi, ameliyat sınırına gelmemiş 20-40 derece arası eğriliklerde korse, alçı gibi tedaviler uygulanıyor. 50 derecenin üstündeki skolyoz artık belirgin kozmetik bir deformiteye yol açıyor ve 50 Derecenin üstündeki eğriliklerin tedavisinde cerrahi yöntemler zorunlu hale geliyor. Cerrahi olarak müdahalenin en önemli nedeni ise eğer bir eğrilik 50 derecenin üstündeyse ilerliyor, yani o derecede durmuyor.

Erken dönemde skolyozun tespiti tedaviyi kolaylaştırıyor. Geç kalındığında ise hasta ameliyata aday bir duruma gelmiş oluyor. Daha fazla geç kalma durumunda ise ameliyat zorlaşıyor ve çocuğun ameliyat riskleri artıyor. Ayrıca skolyoz tedavi edilmediğinde akciğer, kalp hastalıkları gibi ciddi hastalıklara yol açabiliyor. Bu nedenle skolyozun tedavisini vakit kaybetmeden yapmak gerekiyor.

Visit to be Treated aracılığıyla Türkiye’nin en iyi özel hastanelerinden tedavi teklifleri ve planları alabilirsiniz. Başvuru formunu doldurmanız yeterli. Operatörlerimiz size ulaşarak gerekli diğer detayları sizden öğrenecektir.