Kadın sağlığı

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Nasıl Yakalanır?

Tüp Bebek

Doğal yollarla anne baba olamıyorsunuz, gördüğünüz tedavilerden bir sonuç alamadınız. Ve artık tek umudunuz tüp bebek tedavisi oldu ise işinizi şansa bırakmak istemiyorsanız sizi bu konuda uzman bir sağlık kuruluşuna ulaştırıyoruz.

Ulaştırdığımız bu hastanede tüp bebek bölümü, anne ve baba adaylarının tedaviye karar verdiği andan bebeklerini kucaklarına aldıkları ana kadar çiftlerin her an yanında ve onlara hem fiziksel hem de psikolojik destek veriyor.

Tüp bebek işlemi nedir dediğiniz zaman

Bugün dünyada yaklaşık iki milyon çocuk yardımlı üreme teknikleriyle doğuyor

Tüp bebek işlemi nedir dediğiniz zaman yumurta ve spermin vücut içinde döllenme imkanı olmayan durumlarda onların vücut dışında döllenmesini sağlayarak kişilere gebelik imkanı sağlamaktır.

 IVF  (In Vitro Fertilizasyon = Klasik tüp bebek işlemi) tipik olarak iki fallop tüpünden biri tıkanık olan kadınlara yapılır. Yine erkeğin sperm kalitesinin düşük olması, kadının yaş faktörü , çift olarak yaşanılan stres ve önceki  tedavilerin işe yaramamış olması, tüp bebek yaptırma yolunda bir karar verilmesine neden olmaktadır.

Kural olarak, normal bir adet döngüsü ile, her ay sadece bir yumurta gelişir. İn vitro fertilizasyon için, birden fazla yumurtanın bulunması arzu edilir ve bu nedenle, aynı anda birkaç olgun oosit elde etmek için yumurtalıkların hormonal preparatlarla uyarılması gereklidir. Bu tür in vitro fertilizasyon, suni tohumlama için yetersiz sperm veya fallop tüplerine yapılan tıkanıklık veya hasarlar için ideal olarak uygundur, çünkü hamileliğin elde edilmesi için başka bir yol yoktur. Bu yöntem, suni tohumlama yoluyla hamile kalmaya yönelik birkaç başarısız girişimden sonra da önerilmektedir.

 IVF de, bir veya birden fazla yumurta hücresi vücut dışında bir ortamda spermlerle buluşturulur. Döllenme ve fetüs gelişimi sağlandıktan sonra fetüsün anne rahmine transferi yapılır ve kadının gebe kalması sağlanır.Bu süreçte, çeşitli ilaçların kullanılması gerekebilir. Bu farklı ilaç kombinasyonlarına protokol denir. Hangi protokolün kullanılıp kullanılmayacağını, çeşitli faktörler belirler.

Tüp bebek ve embriyo transfer sürecinde beş temel adım vardır:

1.Adım: Yumurta üretimini uyarmak için doğurganlık ilaçları reçete edilir. Birden fazla yumurta istenir, çünkü bazı yumurtalar alındıktan sonra gelişmeyecek veya gübrelenmeyecektir. Yumurtalıkların incelenmesi için transvajinal ultrason kullanılır ve hormon düzeylerini kontrol etmek için kan testi örnekleri alınır.

 2.Adım: Yumurtalar, yumurtaların çıkarılması pelvik boşluğun içinden içi boş bir iğneyi yönlendirmeyle ultrason görüntüleme kullanan küçük bir cerrahi prosedürle alınır. Potansiyel rahatsızlığı azaltmak ve ortadan kaldırmak için ilaç sağlanmaktadır.

 3.Adım: Erkekten yumurta ile bir araya getirilmeye hazırlanan bir sperm örneği üretmesi istenir.

4.Adım: Tohumlama denilen bir süreçte , sperm ve yumurtalar birlikte karıştırılır ve döllemeyi teşvik etmek için bir laboratuar ortamında saklanır. Daha düşük bir fertilizasyon olasılığı olan bazı durumlarda, intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu  (ICSI) kullanılabilir. Bu prosedürle, dölleme elde etmek için tek bir sperm doğrudan yumurtanın içine enjekte edilir. Yumurtalar, döllenmenin ve hücre bölünmesinin gerçekleştiğini doğrulamak için izlenir. Bu meydana geldiğinde, döllenmiş yumurtalar embriyolar olarak kabul edilir.

 5.Adım: Embriyo yumurta alımı ve döllenmenin ardından 3 ile 5 gün sonra anne adayının rahmine aktarılır. Embriyoları transfer etmek için rahime bir kateter veya küçük bir tüp yerleştirilir. Bu prosedür çoğu anne adayı için ağrısız geçmekte olup ,bazılarında hafif kramp oluşmasına neden olabilir. İşlem başarılı olursa, implantasyon tipik olarak yumurta alımından altı ila on gün sonra ortaya çıkar. Transferin yapıldığı gün, en iyi gelişme indeksine sahip pre-embriyolar seçilir.

 Tüp bebek (İn vitro fertilizasyon) ne kadar başarılı?

Tedavinin başarı oranı, üreme öyküsü, anne yaşı, infertilite nedenleri ve yaşam tarzı faktörleri gibi birçok faktöre bağlıdır. İlk uygulandığı 1979 yılından bu yana  teknoloji ve imkanlar olağanüstü değişiklikler gösterdi. Büyük gelişimeler oldu. İlk zamanlar  tüp bebek yöntemi , kanalı tıkalı kadınlar için uygulanan bir yöntem olmasına rağmen şimdi, artık çok daha geniş hastalıkları da tedavi ediyoruz. Sperm sayısı az olan erkeklerin sperm sayısını arttırmak bu gelişmelerden sadece biri.

Tüp bebek

Doğal yollarla anne baba olamayan çiftler

Bir yıl boyunca doğal yollarla anne baba olamayan çiftler , bebek sahibi olmak için sıkıntılı ve yıpratıcı zamanlar geçirirler. Tüp bebek tedavisi, dünyada anne baba olamayan çiftler için en iyi tedavi yöntemidir. Sonuçları yüz güldürücüdür. Başarı oranları gün geçtikçe yükseliyor. Türkiye uluslararası hastaların tüp bebek tedavisi için tercih ettikleri bir  ülke.

Şuanda dünyada çok başarılıyız diyen, sürekli reklam yapan tüp bebek merkezleri var. Yalnız çiftlerin sorunlarının ne olduğunu bilmeden bir başarı oranı veremezsiniz. Tedavi de başarı, hastalıkların ne olduğuna göre değişir. Başarı kadar başarısızlığa da hazırlıklı olmak gerekir. Ancak tüp bebek tedavisinde en önemli kriter en son teknolojileri kullanarak, tüp bebek bölümünde bu konuda uzman hekimlerle çalışmaktır. Gelişmiş bir laboratuvar ve detaylı bir araştırma , uzman hekimler ve en önemlisi tecrübe ile Türkiye’de şu an dünyanın sayılı hastanelerine ve dolayısıyla ekiplerine ulaşmanız mevcut.

Neden Türkiye’de tedavi tercih edilmeli

Türkiye’nin  özellikle  tüp bebek  konusunda  sağlık  turizminde diğer ülkelere göre açık farkla üstünlüğe sahip konumda olduğu apaçık bir gerçektir. Örneğin; Amerikalıların bu tedavi yöntemleri için Türkiye’yi tercih etmele sebeplerinin başında, tedavi masraflarının kendi ülkelerindeki fiyatlara göre daha düşük olmasıdır.

Son üç yıl içinde Türkiye’ye gelen sağlık turistleri sayısının hem özel hem de kamu sektöründe artış eğiliminde olduğu görülmektedir. Özel sağlık kuruluşlarımızın çoğu batıyla yarışabilecek seviyeye gelmiştir.

  • Türkiye JCI ile akredite olmuş hastane sayısı açısından dünya sıralamasında 2. sıradadır
  • Türkiye’deki termal kaynaklar Avrupa’da 1. sırada, dünyada ise 7. sıradadır.
  • Ülkemiz uygun iklimi ile tarihi ve turistik uygarlıklar merkezidir.
  • Nitelikli insan kaynakları mevcuttur.
  • Türkiye’deki sağlık hizmetleri diğer ülkelere kıyasla daha ucuzdur.

Başarının ölçütü: Gebe kalma  değil, ailenin eve bebekle dönmesi

Tüp bebek tedavisinde başarıyı gebe kalmayla değil, ailenin eve bebekle dönmesi üzerinden ölçüyoruz. Geçen yıl İngiltere’deki istatistiklere baktığımızda  gebe kalma yüzde 50 oranında olmasına karşın bu %50’nin sadece yüzde 28.5’u eve bebekle dönebilmiş. Bu yüzden de çalışmalar gebe kalmak üzerine değil , o gebeliği devam ettirme üzerine odaklanmış durumdadır. Bir kere tedavi için gelen çiftleri psikolojik ve fizyolojik anlamda rahat ettirmek, özellikle başka bir ülkeden geliyorsa evinde gibi hissettirmek gerekiyor. Tedavide başarıyı sürdürmek önemli. Bizde bunu ilke edinerek bize ulaşanlara yardımcı oluyoruz.

Ailelerin bir evlat sahibi olmasını çok önemsiyoruz. Hangi ülkeden başvurursa başvursun her hastaya  özel bir hizmet sunuluyor. Eğer sizde tüp bebek tedavisi kararı aldıysanız www.visittobetreated.com adresinden bize başvurun. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece “Formu doldurmanız yeterli”.